About

Class Schedule Fall 2021-22

View the class period key. Helpful for the codes used in The Source.

Teacher NameGrade Level/Course NameTime(Day)Room
Beth DevereauxK-1 A Cohort9:00 – 11:55(M,W)117
Christina Janssen1-2 A Cohort ELA9:00 – 11:55(M)108
Bill Killian7-8 A Cohort ELA9:00 – 11:55(M)104
Teresa Harrie5-6 A Cohort Math9:00 – 10:25(M)107
Laurie Reed3-4 A Cohort Art9:00 – 10:25(M)131
Teresa Harrie3-4 A Cohort Science10:30 – 11:55(M)107
Laurie Reed5-6 A Cohort Art10:30 – 11:55(M)131
BEAM4-8 Video Game Design A11:00 – 11:55(M)Remote
Jennifer SavageCraneK-3 Musical Theater – Onsite11:00 – 11:55(M)213
Beth DevereauxK-1 Fun1:30 – 2:25(M)Remote
BEAM3-5 Pixel Art and Animation A1:30 – 2:25(M)205
Master ChangK-8 Martial Arts A1:30 – 2:25(M)Gym
Teresa Harrie3-4 Virtual Cohort Science1:30 – 2:25(M)Remote
Laurie Reed5-6 Virtual Cohort Art1:30 – 2:25(M)Remote
Christina Janssen1-2 Virtual Cohort Math1:30 – 3:25(M)Remote
Bill Killian7-8 Virtual Cohort ELA1:30 – 3:25(M)Remote
Beth Devereaux3-4 Virtual Cohort ELA2:30 – 3:25(M)Remote
Teresa Harrie5-6 Virtual Cohort Math2:30 – 3:25(M)Remote
Teacher NameGrade Level/Course NameTime(Day)Room
Beth DevereauxK A Cohort9:00 – 11:55(Tu,Th)117
Christina Janssen1-2 B Cohort ELA9:00 – 11:55(Tu)108
Bill Killian7-8 B Cohort ELA9:00 – 11:55(Tu)104
Teresa Harrie5-6 B Cohort Math9:00 – 10:25(Tu)107
Laurie Reed3-4 B Cohort Art9:00 – 10:25(Tu)131
Teresa Harrie3-4 B Cohort Science10:30 – 11:55(Tu)107
Laurie Reed5-6 B Cohort Art10:30 – 11:55(Tu)131
BEAM4-8 Video Game Design B11:00 – 11:55(Tu)Remote
Jennifer SavageCraneK-3 Musical Theater – Virtual11:00 – 11:55(Tu)Remote
Ella AresK Homeroom A12:30 – 12:55(Tu)Remote
Amy Bosch/Nancy Sears3-4 Homeroom A12:30 – 12:55(Tu)Remote
Ann Tracey7-8 Homeroom A12:00 – 12:25(Tu)Remote
Amy Bosch/Nancy Sears5-6 Homeroom A1:00 – 1:25(Tu)Remote
Ann Tracey1-2 Homeroom A1:00 – 1:25 (Tu)Remote
BEAM3-5 Pixel Art and Animation B1:30 – 2:25(Tu)205
Teresa Harrie1-2 Virtual Cohort Science1:30 – 2:25(Tu)Remote
Laurie Reed7-8 Virtual Cohort Art1:30 – 2:25(Tu)Remote
Christina Janssen3-4 Virtual Cohort Math1:30 – 3:25(Tu)Remote
Bill Killian5-6 Virtual Cohort ELA1:30 – 3:25(Tu)Remote
Beth Devereaux1-2 Virtual Cohort ELA2:30 – 3:25(Tu)Remote
BEAM4-8 Video Game Design C2:30 – 3:25(Tu)Remote
Teresa Harrie7-8 Virtual Cohort Math2:30 – 3:25(Tu)Remote
Teacher NameGrade Level/Course NameTime(Day)Room
Christina Janssen3-4 A Cohort ELA9:00 – 11:55(W)108
Bill Killian5-6 A Cohort ELA9:00 – 11:55(W)104
Beth DevereauxK-1 A Cohort9:00 – 11:55(M,W)117
Teresa Harrie7-8 A Cohort Math9:00 – 10:25(W)107
Laurie Reed1-2 A Cohort Art9:00 – 10:25(W)131
Teresa Harrie1-2 A Cohort Science10:30 – 11:55(W)107
Laurie Reed7-8 A Cohort Art10:30 – 11:55(W)131
Jet City ImprovK-3 Improv11:00 – 11:55(W)Remote
Beth Devereaux3-4 Explore, Wonder, Write About Water1:30 – 2:25(W)117
Kids CarpentryK-3 Woodworking A1:30 – 2:25(W)Stage
Master ChangK-8 Martial Arts B1:30 – 2:25(W)Remote
Bill Killian6-8 Feel Like a Debate?1:30 – 2:25(W)104
Teacher NameGrade Level/Course NameTime(Day)Room
Beth DevereauxK A Cohort9:00 – 11:55(Tu,Th)117
Christina Janssen3-4 B Cohort ELA9:00 – 11:55(Th)108
Bill Killian5-6 B Cohort ELA9:00 – 11:55(Th)104
Teresa Harrie7-8 B Cohort Math9:00 – 10:25(Th)107
Laurie Reed1-2 B Cohort Art9:00 – 10:25(Th)131
Teresa Harrie1-2 B Cohort Science10:30 – 11:55(Th)107
Laurie Reed7-8 B Cohort Art10:30 – 11:55(Th)131
Jet City Improv4-8 Improv11:00 – 11:55(Th)Remote
Kids CarpentryK-3 Woodworking B1:30 – 2:25(Th)Stage
Beth Devereaux1-2 Building Challenges w/Friends1:30 – 3:25(Th)117
Teresa Harrie7-8 STEM1:30 – 3:25(Th)107
Bill Killian4-6 Act Up and Stand Out1:30 – 3:25(Th)104
Laurie Reed5-8 Art Challenge1:30 – 3:25(Th)131
Teacher NameGrade Level/Course NameTime(Day)Room
Christina Janssen3-4 Full STEAM Ahead9:00 10:55(F)108
Owen GonderK-3 Team Sports9:00 – 9-55(F)Gym
Bill Killian6-8 Cartoon and Graphic Novels9:00 – 11:55(F)104
Owen Gonder4-8 Team Sports A10:00 – 10:55(F)Gym
Samantha Smith1-4 Cooking10:00 – 10:55(F)Remote
Jennifer SavageCraneK-8 Into to Guitar10:00 – 10:25(F)213
Jennifer SavageCraneK-8 Open Chords – Next Level10:30 – 10:55(F)213
Owen Gonder4-8 Team Sports B11:00 – 11:55(F)Gym
Jennifer SavageCrane4-8 Hiking – Exploring Flora and Fauna1:30 – 2:25(F)OnLocation
Samantha Smith5-8 Cooking1:30 – 2:25(F)Remote
Master ChangK-8 Martial Arts C1:30 – 2:25(F)Gym